Created by Seoregistr
Plánované akce
Naše nabídka
Lobkowiczké zámecké vinařství
Roudnice nad Labem, s.r.o.

Roudnické víno není žádným nováčkem mezi českými víny a ani není pro nováčky. Vyžaduje zralosti znalce a pochopení pro vzácná vína.

První písemný doklad o pěstování vinné révy na Roudnicku pochází až z roku 1333 z doby, kdy Roudnice náležela pražským biskupům. V roce 1575 bylo roudnické panství prodáno českým a římským králem Maximiliánem II. panu Vilému z Rožmberka. Ten dostavěl zámek, obnovil a rozšířil mnoho vinic a zemřel. 
Polyxena, vdova po Vilému z Rožmberka se podruhé vdala r.1603 za pana Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz,císařského tajného radu, komořího a nejvyššího kancléře Království českého. Od té doby patří roudnické panství knížatům z Lobkowicz a vévodům na Roudnici.

Roudnické vinařství hospodaří v současné době zhruba na 70 ha vinic, které se rozprostírají na jižním svahu nedalekého kopce Sovice a od něj dál, proti proudu Labe směrem ke Štětí. Zřejmě nejznámější je vinice Sovická. Již z dálky jsou vidět 3 pásy vinic, na kterých dozrávají hrozny odrůd Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené a Svatovavřinecké. Dále se přímo na Sovici pěstuje Modrý Portugal a výborně zde dozrává Rulandské modré. Dalšími odrůdami, které jsou vysázeny na Labských stráních a Kochově, jsou Rulandské bílé a šedé, Muškát Ottonel, Chardonnay a samozřejmě Müller Thurgau. Kromě již zmiňovaného Modrého Portugalu, Svatovavřineckého a Rulandského modrého má vinařství ve výsadbě méně známou odrůdu s názvem Fratava.

Vína ze zámeckých vinných sklepů v Roudnici nad Labem jsou oblíbena mezi konzumenty pro svůj osobitý charakter a stálou kvalitu. Jedná se převážně o vína suchá s nižším obsahem zbytkového cukru. Na domácích i mezinárodních přehlídkách vín získala roudnická zámecká vína řadu významných ocenění a zlatých medailí.
Největší výběr mělnických vín najdete ve Vinotéce U Holečků, která sídlí v historickém centru Mělníka, v ulici Palackého č.p. 137/3, známá také pod názvem Prasečák, v domě s bohatou vinařskou historií a jedněmi z nejstarších sklepů  pod městem nad soutokem řeky Labe s Vltavou.
Vítejte na webu Vinotéky U Holečků